Preskočiť na obsah

Časté otázky

V tejto sekcií nájdete odpovede na najčastejšie otázky ohľadom Bachových kvetových remedií. Ak by ste mali akékoľvek ďalšie otázky, prosím neváhajte a kontaktujte ma, rada vám poradím.

Bachove kvetové remedie sú v tekutom stave, konzervované v brandy. Pre detičky, alebo ľudí, ktorí majú intoleranciu na alkohol sa kvapky miešajú s glycerolom (ako konzervant). Užívajú sa v intervale 4x denne, 4 kvapky. Mieša sa spolu najviac 7 – 8 Bachových kvetových remedií do jednej 30ml fľaštičky, ktorá vydrží cca na mesiac užívania. Každý jeden mix odokrýva určitú vrstvu emočných nánosov. Každá remedia sa používa samostatne alebo v kombinácii s inou remediou, pretože každá kvetina/rastlina poskytuje špecifické benefity. Vyberte si Bachove kvetové remedie podľa popisu a svojich pocitov. V sekcii Bachove remedie nájdete prehľad jednotlivých symptómov pre uľahčenie výberu. Pre najefektívnejší výsledok je odporúčané poradiť sa s výberom priamo s certifikovaným praktikom BFRP (Bach Foundation Registered Practitioner).

Bachove kvetové remedie sa môžu používať ako doplnok pri liečbe bylinkami, homeopatikami, ale aj liekmi. Sú vhodné pre všetkých, vrátane detí, tehotných žien, starších ľudí a domácich miláčikov.

Bachove kvetové remedie môžu byť mimoriadne prospešné pred/počas tehotenstva a aj po pôrode. Vtedy nastávajúca matka prechádza širokou škálou emócií. Kvapky obnovujú pokojnú myseľ, kedy matka cíti strach, je unavená, netrpezlivá alebo prežíva nejakú inú emóciu bežnú v tehotenstve. Pred pôrodom sú najužitočnejšie Rescue Remedy a Walnut. Všetky lieky, ktoré sa užívajú počas tehotenstva, by sa mali užívať pod lekárskym dohľadom.

Deti veľmi dobre reagujú na Bachove kvetové remedie. Tie sú užitočné pre všetky detské emócie, ako sú: plachosť, záchvaty plaču, strach, nočné mory a nízke sebavedomie. Remedie pomáhajú deťom nájsť vnútornú rovnováhu.

V krízových situáciách užívajte 4 kvapky v 5 – 10 minútových intervaloch až do zreteľného zlepšenia stavu. Kvapky kvapkajte priamo pod jazyk. Je možné ich tiež nakvapkať do pohára s vodou a popíjať po dúškoch. Podľa potreby je možné kvapky užívať i niekoľko dní, zvyčajne 4x denne po 4 kvapky. Remedie môžu byť nakvapkané aj na pokožku – na miesto najväčšej záťaže (na spánky, za uši, na krk a na čelo).

Po namáhavom dni sa môžu pridať do kúpeľa v množstve 10 – 15 kvapiek do plnej vane.

Pred záťažovými situáciami (operácie, skúšky, pôrod a iné) sa môžu kvapky užívať preventívne už 3 dni vopred pred danou udalosťou.

Upozornenie: Užívanie Bachových kvetových remedií nenahradzuje lekárske ošetrenie! Ich použitie nemá žiadny vplyv na iné lekárske ošetrenie alebo užitie liekov. Prípravkom sa nemôžete predávkovať, ak ho užívate v odporúčaných dávkach. Napriek tomu je nutné zvážiť obsah alkoholu v niektorých prípravkoch.

Remedie môžete dať do čaju, kávy, šumivých nápojov a podobne. V tomto ohľade nie sú ako homeopatiká. Užívanie remedií v horúcom nápoji má výhodu v odparení alkoholu. Táto metóda sa niekedy odporúča ľuďom, ktorí nemajú radi chuť alkoholu.

Doktor Bach použil metaforu na popísanie fungovania remedií. Povedal: „Sú schopné, ako krásna hudba alebo akákoľvek slávne povznášajúca vec, ktorá nám dodáva inšpiráciu, pozdvihnúť našu prirodzenosť a priblížiť nás k duši, a práve tým nám prinesú mier a zbavia nás utrpenia.“

Rovnako ako krásny západ slnka alebo fotografia nás môžu posunúť tak, aby sme sa cítili viac pokojne, aj určitá remedia nás jemne povznáša a pomáha nám byť najlepšími.

Existuje mnoho teórií o mechanizme ako remedie fungujú na dosiahnutie tohto cieľa. Väčšina verí, že účinná látka v liečebných prostriedkoch je druh energie alebo vibrácií, ktoré sa prenášajú zo živého kvetu do vody počas procesu výroby materských tinktúr.

Niektorí veria, že energia tvorí vo vode vzor; iní hovoria o kvantovej mechanike a duchovných vibráciách. Pokusy o zachytenie tejto energie priniesli krásne Kirlianove fotografie s odlišnými vzormi a farbami rôznych remedií.
Skutočným dôkazom toho, že tieto kvetinové energie existujú, je však účinok, ktorý majú na ľudí. Užívanie Mimulus, keď sa bojíme, je len konkrétnejšia forma emocionálnej reakcie, ktorú cítime, keď počúvame Beethovena alebo hľadíme hore na hviezdy.

Bachove kvetové remedie sú bezpečnou a prírodnou metódou liečby. Jemným spôsobom obnovujú rovnováhu medzi mysľou a telom tým, že odstraňujú negatívne emócie akými sú strach, starosti, nenávisť a nerozhodnosť, ktoré výrazne narúšajú rovnováhu nášho organizmu ako celku. Bachove kvetové remedie umožňujú, aby sa do organizmu prinavrátili pokoj a šťastie (pozitívne emócie), a tak sa telo môže slobodne uzdraviť.

Užitočná analógia je aj so svetom farieb. Existujú iba tri základné farby (červená, modrá žltá), napriek tomu je možné vytvoriť kombináciu všetkých viditeľných farieb. Rovnakým spôsobom existuje 38 základných stavov mysle. Ich kombináciou vzniknú stovky miliónov variácií.

Keď doktor Bach zveril svoju prácu Nore (Nora Weeks) a Victorovi (Victor Bullen), zriadil zároveň Bachove centrum. Poprosil ich, aby udržiavali jednoduchý život a jednoduchú prácu s remediami. Nie je úlohou „dokazovať“, že remedie fungujú, namiesto toho jednoducho treba ukázať, ako ich používať, a nechať ľudí, aby dokázali svoj účinok na sebe. No za tie roky sa robili štúdie o Bachových kvetových remediách. Všetky majú obmedzenú hodnotu kvôli ich malému rozsahu a niekedy aj značným metodologickým nezrovnalostiam.

Tu je niekoľko odkazov na výskum a spisy o výskume publikovanom od roku 2000:
2015 – Pilotná štúdia BFVEA o vplyve Bachových liekov na stres
2015 – Lekári na Kube skúmali, či môžu Bachove kvetové remedie pomôcť v prípade syndrómu karpálneho tunela
2012 – Účinky Rescue Remedy na srdcovú autonómnu rovnováhu, Japonsko
2007 – Halberstein a kol. v USA skúmali užitočnosť Bachových kvetových remedií
2007 – Bachove kvapky a kontrola bolesti, Veľká Británia
2006 – Prehľad výskumu realizovaného do mája 2006
2005 – Použitie Bachových kvetových remedií v predoperačných situáciách, Japonsko
2003 – Bachove kvetové remedie a chronická depresívna porucha, USA
2002 – Článok spomínajúci niekoľko štúdií
2002 – Bachove kvetové kvapky pre ADHD – z časopisu Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry
2000 – Výňatok z knihy Naučte sa o Bachových kvetových remediach k výskumu
2000 – Psychologická a metafyzická štúdia Rescue Remedy